Użytkownik Hasło Pamiętaj mnie Zarejestruj się!
Górny Wymiar Menu

Łowisko w Lubieszowie.

Z cyklu Oni Dali Radę, chcemy przedstawić starania grupy pasjonatów z Operacyjnej Grupy Karpiowej z Nowej Soli o wprowadzenie na jednym z ich łowisk górnego wymiaru ochronnego dla karpia. Z pewnością może to być ciekawa i pouczająca lektura dla wszystkich zainteresowanych tematem tzw. „widełek”. O informacje o samym łowisku oraz o wprowadzeniu tam górnego wymiaru poprosiliśmy Łukasza Patokę – prezesa grupy, jednocześnie jednego z administratorów ich strony internetowej. Dziękujemy za podzielenie się z nami informacjami, oraz zachęcamy do odwiedzenia strony www.operacyjna.pl, gdzie na pewno znajdziecie dla siebie coś ciekawego.

Łukasz Patoka:
„Sprawą wprowadzenia górnego wymiaru dla karpia na jednej z naszych okolicznych wód zaczęliśmy się interesować jesienią 2010 roku. Na początku zbieraliśmy na ten temat wszelkiego rodzaju informacje o podobnych przedsięwzięciach w Polsce. Szukaliśmy w internecie, prasie, dzwoniliśmy po znajomych karpiarzach, jednak znaleźć coś na ten temat było bardzo ciężko. Pod koniec roku jako Operacyjna Grupa Karpiowa zrzeszająca okolicznych miłośników karpiowania wystosowaliśmy pismo do opiekuna wody, którym jest Koło PZW nr 2 "Dozamet" z Nowej Soli.Dzięki sporej pomocy i zaangażowaniu w naszą sprawę prezesa koła owego koła, który praktycznie kilka razy w tygodniu dzwonił do okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze monitorując postęp sprawy od początku tego roku możemy się cieszyć wprowadzeniem "widełek" na tej wodzie a każdy karp powyżej 60 cm musi z powrotem wrócić do wody.Glinianka, na której obecnie obowiązuje górny wymiar dla karpia jest wodą ogólnodostępną Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Zielona Góra czyli może w niej wędkować każdy kto opłaci składki PZW. Znajduje się ona w miejscowości Lubieszów w gminie Nowa Sól a jej powierzchnia to 5,5 ha. Na początku XX wieku uruchomiono w Lubieszowie cegielnię. Do produkcji cegieł wykorzystywano miejscowe złoża glinki. Cegielnia funkcjonowała do końca II wojny światowej. Po wojnie próbowano kontynuować produkcję, jednak wyrobisko glinki zostało podtopione i powstał owy staw. Zbiornik ten posiada strome brzegi a jego maksymalna głębokość to ok. 7,5 m w zależności od stanu wody. Dno jest urozmaicone z dużą ilością podwodnych zaczepów pozostałych po wspomnianej cegielni (szyny, słupy oraz zatopiona budowla). Poniżej kilka fotek z nad wody:Na naszym przykładzie chcielibyśmy pokazać że "widełki" są również możliwe na wodach PZW oraz zachęcić brać karpiową do podejmowania tego typu działań, abyśmy w przyszłości mogli wędkować nad wodami, w których karp jest objęty specjalną ochroną. Jak widać nie wszędzie władze PZW są sceptycznie nastawieni do tego typ działań i potrafią pomóc nam karpiarzom”.

Co można by dodać? Najważniejsze jak widać to chcieć! Nie wymaga to od nas wielu poświęceń, co najwyżej trochę wolnego czasu, może kilku telefonów. Oczywiście samo wprowadzanie górnych wymiarów nie jest lekiem na wszystko. Tego typu inicjatywy są jednak świetną okazją do podejmowania tematu wędkarstwa jako pasji, czy choćby sposobu na spędzanie naszego wolnego czasu, a nie jedynie sposobu na zapełnianie zamrażarki. Najwięcej zdziałamy przekonując na spokojnie do chronienia okazów, zresztą nie tylko karpi. Sezon dopiero się zaczyna. Nad wodą spędzimy dużo czasu. Może warto już teraz zastanowić się nad przyszłym sezonem nad naszymi łowiskami? Może temat górnych wymiarów wcale nie jest w Waszym lokalnym kole z góry skazany na porażkę? Rośnie liczba wędkarzy przekonanych do wypuszczania, jeżeli jeszcze nie wszystkich, to przynajmniej części łowionych ryb. Przybywa łowisk z górnymi wymiarami. Spróbujcie sami wpisać się w te pozytywne zmiany, a woda z pewnością się odwdzięczy.

Skany pism w formacie PDF:
1.Załącznik numer 1
2.Załącznik numer 2
3.Załącznik numer 3