Użytkownik Hasło Pamiętaj mnie Zarejestruj się!
Z kraju : SPOTKANIE W PZW!
dnia 2020-12-05 19:50:00

W dniu 11 stycznia 2020 r. w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego

w Warszawie odbyło się spotkanie, którego tematyka obejmowała wdrożenie projektu Mistrzostw Polski w dyscyplinie karpiowej organizowanych przez PZW.

Gospodarzem spotkania był Główny Kapitanat Sportowy PZW.

W tych ważnych rozmowach udział wzięli również reprezentanci Zarządu Polskiej Federacji Wędkarstwa Karpiowego:

Prezes Zarządu Kamil Spławski

V-ce Prezes Michał Sibora.

Na spotkaniu omówiono i zatwierdzono m.in. następujące kwestie:

1. Wybór zbiornika i termin MP – Zbiornik Dębowa w Reńskiej Wsi, data: 03-06.09.2020 r.;

2. Ustalono sposób rozgrywania eliminacji na rok 2020

– w finale udział weźmie max. 42 teamy (składające się z dwóch osób), czyli zwycięzcy zawodów okręgowych (zwycięzcy mistrzostw kołowych) a w miarę wolnych miejsc v-ce mistrzowie okręgu (przy założeniu, że nie wszystkie okręgi wyłonią swoich mistrzów).

3. W kolejnych latach (od 2021) planuje się rozegrać cykl Grand Prix Polski (GPP), m.in. na podstawie którego wyłoniona zostanie kadra. Te kwestie zostaną jednak poruszone na kolejnych spotkaniach, których już teraz nie możemy się doczekać.

Poniżej przedstawiamy swoje spostrzeżenia:

1. Na wstępie poruszono kwestie zapisu §1 pkt. 2 „Regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji na uprawianie sportowych dyscyplin wędkarskich”, zawartego

w aktualnie obowiązujących „Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego cz. I”, który był dla nas niejasny

i niepokojący. Byliśmy pełni obaw o możliwość otrzymania licencji, a co za tym idzie wzięcia udziału w zawodach organizowanych przez PZW przez osoby, które oprócz członkostwa w PZW wspierają również działania PFWK.

Co ważne – otrzymaliśmy zapewnienie, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby członkowie PFWK mogli posiadać licencje związkową i brać udział w projekcie Mistrzostw organizowanych przez PZW.

2. Projekt Mistrzostw Polski w dyscyplinie karpiowej (PZW) opiera się na zasadach tożsamych z regulaminami oficjalnych Mistrzostw Świata organizowanych przez Międzynarodową Federację Sportu Wędkarstwa Słodkowodnego (FIPSed), a co za tym idzie posiada ściśle określone i restrykcyjne przepisy. Zawody eliminacyjne oraz finał odbywać się mogą wyłącznie w formule rzutowej.

CO ZA TYM IDZIE?

W naszej ocenie, z punktu widzenia polskiego „KARPIARZA”, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Dlaczego?

Każdy z nas będzie miał wybór lub możliwość startu w zawodach, w których chce wziąć udział lub czuje się lepiej.

Dzięki regulacjom wprowadzonym przez PZW w przyszłości będzie można wyłonić kadrę narodową, która weźmie udział

w oficjalnych MŚ.

Utworzony system wydaje się dość wymagający i czasochłonny (w aktualnie obowiązujących przepisach „teamy startujące w GPP mają obowiązek uczestniczenia we wszystkich zawodach cyklu”) i z pewnością nie wszyscy będą wstanie mu sprostać, jednak czy właśnie nie tego, jako KARPIARZE chcieliśmy?

Dla tych, którzy preferują tzw. „wywózkę” i którzy zdążyli zaprzyjaźnić się z projektem Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym POLISH CARP MASTERS, organizowanym przez Polską Federacje Wędkarstwa Karpiowego, opartego na ogólnopolskich eliminacjach, które spotkały się

w środowisku karpiowym z pozytywnym odbiorem, i które od dziesięciu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, informujemy że projekt PCM ma się dobrze i będzie w dalszym ciągu rozwijany.

Mamy zatem w naszym kraju sytuację zbliżoną do projektu, który w naszych głowach tlił się wiele lat temu – dwie imprezy rangi Mistrzowskiej osobno dla „rzutu” i „wywózki”!

Nie ma zatem żadnych przeszkód aby każdy wędkarz w naszym kraju mógł brać udział w obu projektach, które (póki co ) działają niezależnie.

Na spotkaniu wielokrotnie podkreślaliśmy gotowość do współpracy z PZW, tak więc zobaczymy co przyniesie przyszłość. Koleżeńska atmosfera, jaką zastaliśmy na spotkaniu oraz partnerskie relacje

i zapewnienia ze strony władz PZW, pozwalają nam spojrzeć w przyszłość z dużą dozą optymizmu.

Dziękujemy GKS PZW za możliwość wzięcia udziału w przedmiotowym spotkaniu. Zapewniamy gotowość do pracy przy kolejnych konsultacjach. Wspólne cele i działania mogą wnieść wiele dobrego przy budowaniu wędkarstwa karpiowego w naszym kraju opartego na solidnych fundamentach i "zdrowych", sportowych zasadach.

Wersja do wydrukowania Powiadom znajomego o tej wiadomości Utwórz dokument .pdf z tego artykułu
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.