Polska Federacja
Wędkarstwa Karpiowego

PFWK

patronite
PODSUMOWANIE INFORMACJI – SZMARAGDOWY STAW

Podsumowanie informacji dotyczących śnięcia ryb na Szmaragdowym Stawie

Zarząd PFWK, po konsultacjach z doświadczonym ichtiologiem dr inż. Dariuszem Ulikowskim i uzyskaniu bieżących wyników badań wody, informuję o przyczynach śnięcia ryb na Szmaragdowym Stawie – łowisku PFWK.

Po ujawnieniu tego zjawiska niezwłocznie podjęto zabiegi pielęgnacyjne na zbiornikach, które na bieżąco konsultowano z ichtiologiem. Badania fizykochemiczne wody wykazały, że stan zbiorników jest w wielu parametrach dobry, a w kilku bardzo dobry, co gwarantuje prawidłowy rozwój organizmów wodnych. Ucięło to spiskowe teorie o zatruciu wody. Analizowano takie parametry jak pH, poziom cynku, miedzi, BZT i wiele innych. Główną i bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb w ocenie ichtiologa był Zespół Czynników Środowiskowych, prowadzących do ostrej niewydolności skrzeli. Na to zjawisko złożyło się kilka czynników:

  1. Zakwit fitoplanktonu i przesycenie wody tlenem. Obserwowane, nawracające i niepokojące zmiany barwy wody i nieprzyjemny zapach świadczyły o zmianie pH i nadmiernym rozwoju fitoplanktonu. Wyciągnięte wnioski pozwalają nam minimalizować ww. zjawisko w przyszłości;
  2. Duża amplituda temperatur. Od kilkunastu lat zauważalna jest duża rozpiętość temperatur między dniem a nocą, szczególnie wczesną wiosną, oraz brak zjawisk pogodowych charakterystycznych dla długotrwałej zimy, takich jak mróz i opady śniegu. Tegoroczna, zimna i zmienna pogodowo wiosna z pewnością przyczyniła się do spotęgowania negatywnych skutków śnięcia ryb;
  3. Analiza anatomiczna śniętych ryb. Potwierdziła ona ostrą niewydolność skrzeli. Taki stres powoduje u ryb znaczne obniżenie ich odporności na wszelkie patogeny i ich zdolność adaptacji do zmiennych parametrów fizykochemicznych wody, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci.
  4. Wpływ działalności wędkarskiej. Niestety, zakwit wody (nadmierny rozwój fitoplanktonu i przesycenie tlenem) jest bezpośrednio spowodowany nadmiernym i całorocznym używaniem zanęt wędkarskich na zbiornikach. Ta kombinacja niekorzystnych zjawisk jest widoczna na wielu zbiornikach poddanych dużej presji wędkarskiej, nie tylko na łowiskach PFWK.

Apel i rekomendacje

W związku z powyższym, zarząd PFWK apeluje o rozważne używanie zanęt wędkarskich, zwłaszcza w okresie jesienno-wiosennym. W tym czasie występują duże wahania temperatury, które bezpośrednio wpływają na aktywność i pobieranie pokarmu przez ryby, co niesie za sobą ryzyko dalszych, niepożądanych konsekwencji.

Ponadto zarząd PFWK podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowe zmiany w regulaminie łowiska, tj. obowiązek przetrzymywanie karpi w workach karpiowych na czas ok. 15 min. przed ich wypuszczeniem.

Dodatkowo na terenie Szmaragdowego i Lazurowego Stawu pojawią się łowiskowe podbieraki i maty karpiowe.

Uwagi końcowe

Sytuacja na łowisku jest na bieżąco kontrolowana przez opiekunów, a obecnie nic nie wskazuje na potrzebę zamykania łowiska lub wprowadzania dodatkowych zakazów. Utrata każdej ryby jest dla nas wszystkich ogromną stratą, gdyż jako gospodarze łowiska, a przede wszystkim miłośnicy wędkarstwa, wkładamy w jego prowadzenie dużo pracy i serca. Po pozytywnej rekomendacji ichtiologa Szmaragdowy Staw zostanie zarybiony, a dotychczasowe przyrosty sięgające nawet 4-5 kg/rok, pozwalają pozytywnie spoglądać w przyszłość łowiska. W dalszym ciągu Szmaragdowy Staw jest domem wielu pięknych, nawet 30 kg karpi, a najlepszym tego dowodem są zdjęcia, jakie regularnie do nas trafiają, jak i Wasze zadowolenie i słowa pochwały, za które serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że najlepszym źródłem wszystkich oficjalnych informacji dotyczących łowisk jest Zarząd PFWK. Powielanie niesprawdzonych, często nieprawdziwych informacji jest zwykłą dezinformacją, której (nie tylko w wędkarstwie karpiowym) należy się wystrzegać.

Udostępnij: